Dzień Niepodległości

data: 22.11.2012, 20:40 | autor: Redakcja | kategorie: Aktualności, Galeria

9 listopada 2012r cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej by wspólnie uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.

Akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum.    W scenariuszu wykorzystano m.in. fragmenty „Dzienników” Marii Dąbrowskiej i wiersze Jana Lechonia.
Święto jest okazją do refleksji  nad pojmowaniem patriotyzmu. Co to znaczy być nowoczesnym patriotą? Na to pytanie starali się odpowiedzieć gimnazjaliści. Oto fragmenty uczniowskich wypracowań przytoczone na akademii:
•    (…) „Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o nim, tylko na służbie”- to słowa profesora Władysława Bartoszewskiego, które mówią nam, aby nie tylko wypowiadać się na ten temat ale przede wszystkim wypełniać obowiązki  Polaka. Być patriotą to nie jest wcale trudna rzecz. Wystarczy tylko troszczyć się o Ojczyznę i stawiać ją na pierwszym miejscu.
•    (…) Dzisiaj często na fali narzekań na upadek patriotycznych  obyczajów zapomina się o tych licznych Polakach, którzy bez żadnych wzniosłych deklamacji robią to co do nich należy. (…) Pracowitość, punktualność, sumienność, uczciwość – w pokojowych czasach cnoty te wydają się istotnie ważniejsze od wzniosłych deklamacji i bardzo przydałyby się Ojczyźnie przez bardzo duże „O”, której los w takich czasach zależy bardziej od gospodarności niż abstrakcyjnej poniekąd gotowości do cierpienia i ofiar. /„O potrzebie patriotyzmu” Jerzy Szacki/