Aktualności
Ach… co to była za wycieczka

Ach… co to była za wycieczka

29 mają Uczniowie klasy VII, VIII A i VIII B udali się do Napoleona – miejscowości,
w której znajduje się Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha.
W zbiorach Muzeum 303 znajduje się kilkaset eksponatów od początku awiacji do okresu współczesnego. Wystawa stała obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentację bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów, oraz wiele innych ciekawych pamiątek.
Dywizjon 303 był jednym z dziesięciu dywizjonów myśliwskich lotnictwa polskiego zorganizowanych w Wielkiej Brytanii. Polscy Piloci uczestniczyli w bitwie o Anglię (1940), obronie wybrzeża (1940 – 45), nalotach na Niemcy, transportach dla ruchów oporu w okupowanych krajach Europy (w tym do Polski), w inwazji aliantów we Francji (1944) i w walkach w Tunezji.
Słowa Winstona Churchilla trafnie opisują rolę polskich pilotów w bitwie o Anglię: “Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Jednak to uznanie w rzeczywistości powojennej okazało się bez znaczenia. Alianci oddali Polskę Stalinowi.
Następnie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej uczniowie zwiedzili wystawę pt. „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939” ukazującą tragedię przygranicznego miasta, które 1 września 1939 r. wskutek kilku nalotów bombowych Luftwaffe w ogromnym stopniu zostało zniszczone. Obraz miasta i opis dramatycznych wydarzeń, które były udziałem jego mieszkańców w dniu nalotów na Wieluń i pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji zostały ukazane poprzez liczne relacje ocalałych wielunian gromadzone od czasów powojennych.

Skip to content